ÜRÜNLERİMİZ

 

Kestane

 

Sonbahar mevsiminde piyasaya çikan kestane, kebab edilmişiyle, haşlanmışıyla, şekerlemesiyle, pastalarıyla ve bazı yemeklerdeki garnituruyle severek tüketilir. Iyi nitelikli bir kestane 2,5 cm.genislikte ve 15-20 gr.agirlikta olur. Ancak kuzu kestanesi denilen turlerin genişliği ve ağirliği bu ölçülerden daha küçüktür.

 Ülkemizde  taze kestane, kaliteli  ve aşılı olarak Ödemiş, Nazilli, Kiraz, Bozdağ ve Beydağ bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çeşitleri çok olmakla beraber ihracata  en uygun  olanı marrons(şekerci) cinsidir. Kestane; 1 Kg’daki adete göre 40-45 en iri boy, 50-55, 60-65 ve 70-75 gibi kalibre makinalarında boylara ayrılır daha sonra silinir ve seleksiyona tabi tutularak işlenir. Genellikle jüt çuvalarda ve filede işlenen kestane isteğe göre 1 Kg’dan 50 Kg’ya kadar ambalajlanıp ihraç edilir.

 

Besin Değerleri

 

100 gr. kestanenin içerdiği besin değerleri şunlardır:

194 kalori: 2,9 gr. protein; 42,1 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 1,5 gr. yağ; 1 gr. lif; 88 mgr. fosfor: 27 mgr. kalsiyum; 1,7 mgr. demir: 6 mgr. sodyum; 454 mgr. potasyum: 0,22 mgr. B1 vitamini; 0,22 mgr. B2 vitamini ve 0,6 mgr. B3 vitamini.

 

Sağlığımıza Yararları

 

Yukarıda sayılan yüksek besin değerlerinin yanı sıra;

 

  • Kestane, kandaki yüksek kolesterolü düşürür. 
  • Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar. Bu bakımdan şeker hastalarına yararlı olur. 
  • Hayvanlarda, kansere yakalanma rizikosunu azaltmaktadır. Bu etki insanlar üzerinde de araştırılmaktadır. 
  • Kestane, en çok potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor, çünkü 100 gramında tam 500 mg potasyum bulunuyor.

 

Kiraz

 

Baharın habercisi kirazın kolesterolü ve kan şekerini düşürücü, kalp sağlığını iyileştirici etkisi vardır.Kirazın yoğun antioksidan içeriğiyle kalp sağlığını koruduğu belirtiliyor. Kiraz, elajik asit adlı bileşiği yoğun miktarda içeriyor. Elajik asit, sentetik ve doğal kanserojen maddeleri etkisiz hale getirir ve onların sağlıklı hücrelere hasar vererek kanserli hücreler haline getirilmesini engeller.

Doğal bir tat ve lezzet içeren kiraz, yoğun meyve şekeri içermektedir. 100 gramı yaklaşık 40 kaloridir.ıçerdiği meyve şekeri levüloz rahat sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir. 
B1, B2, B5 vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır.  Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.  Aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında ve nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

 

A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz problemlerinin önlenmesinde yardımcı olur. 20 kirazda 12 - 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.

© Tüm Hakları Menkur Taşımacılık Tarım Ürünleri San.ve Tic.Ltd.Şti.'ye aittir.
Dalından ambalaja, Ödemişten dünyaya...